לוגו אוניברסיטת בר-אילן

תכנית הידברות

אודות התכנית

תכנית הידברות היא תכנית ייחודית הקיימת בקמפוס מעל לעשרים שנה ועוסקת בסוגיות שונות בחברה הישראלית, בין היתר יחסים בין דתיים לחילוניים ובין יהודים וערבים במטרה ליצור אוירה של סובלנות ולהנהיג שיח ציבורי אחר בחברה הישראלית. תכנית מקיימת דיאלוג מעמיק ומפרה בעזרת מנחים מנוסים, הבאים מדיסציפלינות ידע ומחקר מגוונות. הדיאלוג משלב בין היבט האינטלקטואלי לבין פן חברתי- דינאמי.

מבנה ואופי המפגשים

המפגשים בנויים כסדנא דינמית של שיח פורה ופתוח בין הסטודנטים בקבוצות שונות: דתיים-חילונים, ערבים-יהודים ודיאלוג מוזיקאלי.
הסדנא בנויה ממפגש שבועי של ארבע שעות סמסטריאלי, לרוב בשעות אחה"צ או הערב ובנוסף נערך סיור רב-תרבותי. הסוגיות שנדונות בסדנאות: סטריאוטיפים בחברה הישראלית, סובלנות ופלורליזם, זהות יהודית מול זהות ישראלית, מדינה יהודית ו/או דמוקרטית ויחסי דת ומדינה.
בסיום הקורס מתבקשים הסטודנטים להגיש עבודה של כעשרה עמודים הכוללת בין היתר, ראיה רטרוספקטיבית על הסדנאות והחוויה שעברה עליהם. השתתפות בקורס פתוחה לסטודנטים בכל התארים. סטודנט הממלא את כל דרישות הקורס זכאי לקבל פטור אקדמי מקורס כללי או פטור מקורס יסוד ביהדות בהתאם לדרישות התואר.