המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית - OCD

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מוצאת את ביטויה במחשבות טורדניות (אובססיה), פשוטות או קשות כגון: משהו רע עלול לקרות לי או למי מבני משפחתי. או התנהגויות כפייתיות חוזרות (קומפולסיה) כגון: הצורך לנגוע בכל פס מפסי המדרכה כי משהו רע עלול לקרות או לבדוק שוב ושוב אם נעלתי את ביתי, הנחוות כבלתי נשלטות.

חרדה זו מתנהלת כבתוך מעגל סגור, בו הפרט מוצא עצמו ממולכד בניסיונות השליטה. תהליך זה דומה למצב בו נאמר לאדם לא לחשוב על שום חפץ בצבע אדום. התוצאה לרוב היא שהאדם מוצא עצמו חושב על חפצים שונים בצבע זה. תחושת אובדן השליטה מעצימה את רמת החרדה וזו בתורה מגבירה את המחשבות או ההתנהגויות החוזרות. האדם הסובל מ- OCD חש בסבל מתמשך המלווה לעיתים בהקלה חלקית וזמנית בעת או לאחר ביצוע פעולות כפייתיות או תוך כדי המחשבות הטורדניות. אולם הקלה זו זמנית בלבד; מיד לאחר מכן מחריפה רמת הסבל והחרדה.

אצל ילדים, ולעיתים אף אצל אנשים בוגרים הסובלים ממצב זה, לא קיימת מודעות לעובדה שמצבם, התנהגותם ודרך חשיבתם אינה תואמת את הנורמה. אך אצל רוב הסובלים מן ההפרעה קיימת מודעות לכך, הם רואים מחשבות והתנהגויות אלה כלא הגיוניות וכחסרות משמעות, אך לא מסוגלים להימנע מהן.

תופעה זו נפוצה באוכלוסיה, וקיימת בשכיחות שווה הן אצל נשים והן אצל גברים. היא עלולה להתחיל בילדות, בגיל ההתבגרות או בבגרות. הסימפטומים יכולים לבוא בצורות ואפיונים שונים, חלקם תלויי תרבות וקשורים למציאות היומיומית, או למשמעות האישית שהפרט מעניק לסימפטומים אלו, גם אם היא אינה ברורה באופן מודע. גם אם אין מרכיב גנטי מזוהה הקשור ל- OCD ניתן למצוא שכיחות גבוהה יחסית להופעתה של ההפרעה בין דורות שונים באותה משפחה.

עוצמת ביטויי ה- OCD יכולה להיות שונה מאדם לאדם. כמו כן עשויים להיות נלווים להפרעה זו קשיים רגשיים אחרים דוגמת דיכאון, הפרעות אכילה וכדומה. יש לציין שבמקרים מסוימים תופעה זו עלולה לפגוע בתפקוד היומיומי. ברוב המקרים שגרת התפקוד הבסיסית נשמרת.

הטיפול ב-OCD

אופן הטיפול ב OCD תלוי בחומרת המצב, והוא עשוי לכלול שלוב של פסיכותרפיה ממוקדת דוגמת טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) בשילוב טיפול תרופתי. המחקרים מצביעים על כך ששילוב זה הוא האפקטיבי ביותר בטיפול בהפרעה. אם הינך חושש שהינך סובל מבעיה זו הינך מוזמן לפנות לשירותי הייעוץ להתייעצות עם אחד מחברי הצוות.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן