המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

פאניקה

התקף פאניקה הוא תחושה עזה של סכנה, המלווה בחרדה מציפה ולרוב גם בסימפטומים גופניים. תחושת הסכנה מופיעה באופן פתאומי, בלתי צפוי ובלתי ניתן לחיזוי, אפילו בשנת הלילה(!). עובדה זו גורמת לאדם לחוש לא פעם חרדה גם בתקופה שבין ההתקפים, לאור העובדה שלא ניתן לחזות מתי יתרחש ההתקף הבא.

האימה הנלוות להתקף זה מלווה כאמור בסימפטומים גופניים דוגמת כאבים בחזה, קשיי נשימה, בחילה, רעד, סחרחורת וכדומה. תופעה זו עשויה להופיע פעם אחת או מספר פעמים לאורך החיים, אך כאמור היא יוצרת חרדה חריפה מפני ההתקף הבא, חרדה היוצרת למעשה את התנאים להתקף נוסף.

אנשים רבים הסובלים מהתקפי פאניקה מוצאים עצמם לעיתים קרובות בחדר המיון, מתוך חשש שהם חווים התקף לב, או חולים במחלה מסוכנת אחרת. לאחר מספר פעמים, מתברר שהאבחנה הנכונה היא התקף חרדה ללא כל ממצא פיזיולוגי ממשי.

הבעיה הנגזרת מתוך התקפי הפאניקה, היא לעיתים ההצטמצמות של האדם החרד. האדם החרד נמנע מהמצאות בסיטואציות בעלות פוטנציאל מעורר חרדה. הוא ישתדל להימצא בסביבה הנתפסת כבטוחה, למשל בחברתם של בני משפחה שיוכלו להושיט עזרה ברגעי ההתקף; ויימנע מיציאה ללימודים, לקניות וכדומה. במקרים הקיצוניים, האדם עלול לא לעזוב את ביתו כלל.

טיפול מוקדם בסימפטומים עשוי למנוע החרפה של הצטמצמות זו. התקפי פאניקה ונגזרותיהם מגיבים היטב לטיפול לסוגיו השונים - אם טיפול תרופתי ואם בפסיכותרפיה.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן