המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

PTSD

בשנים האחרונות הולך ומתרבה השימוש במונח "פוסט-טראומה" או PTSD – Post Traumatic Stress Disorder. המינוח הרווח בעברית הוא "חוויה פוסט טראומטית". בשורות שלהלן ננסה להסביר בקצרה את המונח PTSD, מה מאפיין אותו וכיצד ניתן להתמודד איתו. יש להדגיש שאין כוונתנו להקיף את הנושא על מכלול היבטיו, אלא לאפשר הכרות ראשונית ככלי עזר להתמודדות עם מצבים דומים.


מהו PTSD?

הPTSD הינו מצב נפשי אליו עלול האדם להיכנס בעקבות חוויה מעוררת אימה של סכנה ממשית או סכנה הנתפסת ככזו – במילים אחרות, בעקבות מצב בו הוא חש איום על חייו , שלמות גופו או נפשו. להלן רשימה חלקית של מצבים היכולים ליצור תחושה כזו:

  • התקפת טרור.
  • אונס או ניצול מיני.
  • המצאות בשדה קרב.
  • תאונות קשות.
  • מעשה אלימות או פשע.
  • אסונות טבע, דוגמת רעידות אדמה, צונאמי וכדומה.

הסימפטומים המאפיינים את ה-PTSD

הפרעות בשינה, התעוררות במהלך השינה במצב של חרדה, שלרוב מלווה בסיוטים וחלומות בעתה. במשך שעות היום ישנה נטייה להימנע ולהתרחק מכל דבר אשר יכול להזכיר את האירוע הטראומטי. כמו כן החרדה מפני סכנה גוברת, ובעקבותיה הצורך בשליטה מתמדת במצבי חיים. לעיתים קרובות מופיעים שינויים במצב הרוח המתבטאים בהתקפי זעם וכעס הנראים כלא סבירים, כמו גם אי שקט נפשי ופיזי. הדבר משפיע על היחסים הבינאישיים. האדם מתכנס בתוך עצמו, מתקשה לדאוג לאחרים ולתת אמון. לעיתים מופיעים פלאשבקים , כלומר הזכרות בעלת עוצמה באירוע הטראומטי או בחלקים ממנו, כאילו הוא מתרחש ברגע זה.

פריצת הסימפטומים הפוסט-טראומטיים אינה מתרחשת בהכרח בעת באירוע. לרוב היא מופיעה מספר שעות, ימים או שבועות לאחר האירוע הטראומטי, ולעתים אף מספר שנים אחריו.

אצל מרבית האנשים התופעה מתחילה לאחר כשלושה חודשים, אך כאמור לעיל הדבר אינו הכרחי. תופעה זו יכולה להופיע בכל גיל, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. מרבית האוכלוסייה מחלימה ממצבים אלו לאחר כששה חודשים. אולם יש הממשיכים לסבול מסימפטומים אלו לאורך שנים רבות.

חשוב לדעת !
אינך לבד. PTSD מוכרת כמחלה ממנה סובל אחוז ניכר מהאוכלוסייה בעקבות חוויות טראומטיות. מצבים אלה ניתנים לטיפול בשילוב של טיפול תרופתי ופסיכולוגי.

כיצד תוכל לסייע לעצמך?

ראשית חשוב שתוכל לחלוק את תחושותיך עם רופא. שיחה עם רופא המשפחה תסייע לשלול סיבות אפשריות אחרות אשר עלולות לחולל סימפטומים דומים.

לאחר ששוחחת עם הרופא ונשללו מחלות או גורמים אחרים למצבך, רצוי שתפנה לגורם מקצועי אשר תחום התמחותו הוא בטיפול ב PTSD. הטיפול במצבך עשוי לכלול תרופות. יש להדגיש שטיפול זה אינו משפיע באופן מיידי, אלא לאחר מספר שבועות. הסיבות לכך יובהרו על ידי הרופא שיטפל בך. כמו כן חשוב לשלב טיפול פסיכולוגי, בו תוכל לשוחח ולעבד את החוויה הטראומטית, דבר שיכול להקל על העומס הרגשי אשר הצטבר אצלך.

שנית, מידע בתחום יוכל לסייע לך ולתרום להבנתך את שעובר עליך. גורם זה כשלעצמו יוכל להקל ולסייע. תוכל לקבל אינפורמציה מאתרי אינטרנט או ספרות מקצועית המיועדת לציבור הרחב. מומלץ לפנות לאתרים בארץ ובחו"ל המתמחים מבחינה מקצועית בנושא זה.

בארץ פועל ארגון נט"ל מס' טלפון : 1-800-363-363, או באתר האינטרנט של הארגון - לחצו כאן למעבר לאתר

בכל מקרה תוכל לפנות לשירותי הייעוץ ולהיפגש עם אחד מאנשי הצוות על מנת שיסייע לך בנושא זה.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן