המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

חרדה חברתית

חרדה חברתית מקבלת משמעות רבה יותר באוכלוסיית הסטודנטים. זאת לאור העובדה שבגיל זה מתגבשים קשרים חברתיים וזוגיים. כמו כן, הלימודים מזמנים הזדמנויות שעלולות לעורר חרדה, דוגמת מפגש עם סטודנטים אחרים בכיתה או הצורך לעמוד לפני הכיתה ולהרצות.


מהי חרדה חברתית?

חרדה חברתית הינה חרדה המתעוררת בעת המצאות בסיטואציות חברתיות. האדם הסובל מחרדה חברתית חש במצבים אלה כי הוא נמצא תחת עין בוחנת של הסובבים אותו. חרדה זו עלולה להיות בעוצמה גבוהה ולהמשך לאורך שעות, ימים ואפילו לפרקי זמן ארוכים יותר. הניסיונות להקל את החרדה באים לידי ביטוי בהתנהגות הימנעותית. האדם נמנע מלהימצא או מלפעול בחברתם ונוכחותם של אחרים. כך למשל, יכול סטודנט לחוש חרדה לאורך כל שנת הלימודים בגלל העובדה שלקראת סיום שנת הלימודים עליו להציג בפני הכיתה נושא לימודי כזה או אחר. במצבים חריפים יותר הסטודנט עלול להימנע מלקחת קורס מסוג זה, ובכך הוא עלול לגרום לדחיית סיום לימודיו ואפילו להפסקתם.

חרדה זו יכולה לעיתים להופיע כנוכחת בסיטואציה מסוימת בלבד, אך במקרים חריפים יותר היא עלולה להיות מוכללת למכלול חיי היומיום.

חרדה חברתית יכולה ללבוש שתי צורות – נפשית וגופנית. בצורה הראשונה, החרדה נחווית רק בעולמו הפנימי של האדם. אך לעיתים מופיעות בנוסף גם תופעות פיזיות - הסמקה, הזעת יתר, בחילה, רעד. תופעות אלה עלולות להגביר את התחושה ש"כל העיניים נעוצות בי ובוחנות אותי". יש לציין שלעיתים תכופות, הסובלים מחרדה חברתית ערים לחוסר ההיגיון שבחרדה זו, אך הדבר אינו מקל כלל על דאגה זו.

הטיפול

הסובלים מחרדה זו מנסים לסייע לעצמם בדרכים שונות, בין היתר בעזרת חומרים שונים דוגמת סמים ואלכוהול. יש להדגיש שגם אם שיטות אלה עשויות להקל באופן נקודתי את החרדה, הן עלולות לתרום להגברתה עם הזמן. מומלץ להסתייע בגורמים מקצועיים לטיפול בחרדה זו, אם באמצעות טיפול תרופתי תחת השגחה רפואית, או טיפול פסיכולוגי, או בשילוב שבין הטיפול הפסיכולוגי והתרופתי. תוכל לפנות לשירותי הייעוץ לסטודנט לצורך הערכה ראשונית של מצבך והמלצה על גורם מטפל.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן