המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

חרדת מבחנים

בכל שנה סטודנטים רבים מתלוננים על כך שהתפקוד שלהם לפני ובזמן הבחינות נפגע, עקב הלחץ שהבחינות מעוררות.

העולם האקדמי מציב בפנינו דרישות ומטלות וביניהן מבחנים. הללו מסייעים במיון וסווג להמשך לימודים, להמלצות ולמיון לעבודה. לעיתים תוצאות המבחנים הנן חשובות מאוד, ואנו עושים כל שביכולתנו כדי להצליח בדרך הטובה ביותר. חשוב לציין שלחרדה זו תפקיד חיוני מהותי וחיובי בגיוס המשאבים הדרושים בכדי להניע התארגנות והישגיות בתקופת הבחינות. בדרך זו מהווה החרדה כמעין מנגנון אזעקה שמטרתו לגייס ולשפר את יכולותינו, להתכונן לבחינה ולעבור אותה בהצלחה.

מחקרים בלמידה מראים כי כאשר רמת החרדה עולה עד לעוצמה מסוימת, רמת ביצוע המטלות והלמידה משתפרת. חלקינו נוטים לחוות עוצמה רבה מדי של חרדה, שהנה מוגזמת ועוברת את סף החרדה הנדרש. רמה גבוהה זו של חרדה גורמת למתח, לחץ ופגיעה בקשב, בריכוז, בלבול ו"בלאק אאוט". כמו כן ייתכנו סימפטומים פיזיים עקב מתח זה, כגון כאבי ראש, כאבי בטן, קושי להירדם, עייפות יתר, הזעה וכדומה. כל התופעות הנ"ל מפריעות למצות את היכולות והידע של הסטודנט.

במסגרת שרותי הייעוץ לסטודנט אנו מקיימים בהצלחה מזה שנים סדנאות להתמודדות עם מצבי לחץ, דחיינות ושיפור מיומנויות למידה.
כמו כן ניתן להיעזר באתר לעזרה עצמית בחרדת בחינות דרך האתר: http://test-anxiety.wixsite.com/start שהוקם על ידי ביה"ס לעבודה סוציאלית ומהווה חלק ממחקר בתחום זה.

אנו מייחסים חשיבות רבה לתכנון והתארגנות מכוונים, כמו גם לתהליך שעוברים בכדי ליצור שינוי והתמודדות יעילה ומוצלחת יותר בתקופת הבחינות.

חשוב לפנות לייעוץ או עזרה מבעוד מועד ולא ממש בזמן תקופת הבחינות, כיוון שקל יותר "למנוע שריפות", מאשר להתמודד עם "כיבויין".

סדנא להתמודדות עם לחץ ממבחנים

הסדנא כוללת:

  1. פגישת הכרות אישית
  2. 7 מפגשים קבוצתיים

פגישת הכרות:

הפגישה נמשכת כחצי שעה. מטרתה להכיר אותך ואת דפוסי ההתמודדות שלך עם מטלות לימודיות בכלל ומבחנים בפרט. פגישה זו תאפשר לנו ולך להחליט האם הסדנא יעילה עבורך. אם לא - נעזור לך למצוא פתרונות חלופיים.

הסדנא:

הסדנא נערכת בקבוצה של עד 8 סטודנטים. היא נמשכת 7 מפגשים, פגישה אחת בת 50 דקות בכל שבוע. כל קבוצה מונחית על ידי 2 פסיכולוגים. הסדנא כוללת דיון בנושאים מגוונים הקשורים למיומנויות למידה, דחיינות והתמודדות עם מצבי מתח. בפגישות לומדים לזהות סימני לחץ ורוכשים טכניקות שונות ומגוונות להגברת שליטה למיצוי הפוטנציאל ולהפחתת החרדה. הסדנא כרוכה בתשלום.

אם ברצונך להשתתף בסדנא כזו מה עליך לעשות?

להתקשר למזכירות השרות בטלפון: 03-5318450, בימים א' – ב' בין השעות 8.30 – 15.00, ג – ד – 8.30 - 13.00 וביום חמישי בין השעות 12.00 – 15.00 (קיים גם מענה קולי להשארת הודעות).

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן