המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

התמכרויות

התמכרות מאופיינת בצורך בסיפוק מיידי של צורך כלשהו, ותלות קיצונית בעלת אופי כפייתי בסיפוק מיידי זה. במצבים אלו אדם עלול לפעול בכל דרך על מנת להשיג את סיפוק הצורך, גם אם הדבר עשוי לסכן את חייו או את חיי הקרובים לו. ההתנהגות הממכרת מאופיינת גם בכך שלאורך הזמן חלה החרפה של הצורך, כך שמחירו של סיפוק הצורך הולך וגדל.

קיימים סוגים שונים של התמכרויות: דוגמת סמים, אלכוהול, הימורים, מין, קניות, אינטרנט וכדומה.

בדף מידע זה נתייחס לנושא ההתמכרויות, ונתמקד בהתמכרות לסמים ואלכוהול, וכן בסוג מוכר פחות של התמכרות: תלות ביחסים בינאישיים.עם זאת, יש לזכור כי רשימת סוגי ההתמכרויות הינה ארוכה, ונדרשת התייחסות שונה לכל אחד מסוגי ההתמכרויות.

ככלל ניתן לומר, כי תוכל לפנות לשירותי הייעוץ לבירור ראשוני . בירור זה יאפשר לנו להמליץ לך על הטיפול הרצוי, אם במסגרת שירותי הייעוץ ואם על ידי גורמים מקצועיים מחוץ לאוניברסיטה המתמחים בתחום ההתמכרות הספציפי.


התמכרות לסמים

התמכרות היא הרעלה מתמשכת, כתוצאה משימוש חוזר ונשנה בסם. על פי הגדרת ארגון הבריאות העולמי, התמכרות לסם היא מצב, שבו צריכת הסם מסכנת את המשתמש ואת סביבתו.

אדם מכור אינו מסוגל לשרוד ללא הסם. הסם הופך להיות מרכז חייו, והמנה הבאה היא הדבר היחיד שמעניין אותו. האמצעים להשיג אותה? כולם כשרים: שוד, אלימות ואפילו רצח.

התמכרות מורכבת משתי תופעות עיקריות : תלות בסם וסבילות.

 • תלות בסם (drug dependence) - התלות בסם יכולה להיות נפשית או גופנית. תלות נפשית היא מצב שבו האדם מרגיש אי-נוחות ועצבנות אם אינו נוטל מנת-סם.הרצון להימנע מההרגשה הלא-נוחה, גורם למשתמש לצרוך שוב ושוב את הסם.
  תלות גופנית היא מצב שבו חלו שינויים גופניים בעקבות שימוש מתמשך בסם, והגוף אינו מסוגל לתפקד כהלכה ללא הסם. הפסקת לקיחת הסם, גוררת אחריה תגובת נסיגה(withdrawal) קשה וכואבת. בזמן נסיגה יכולים להופיע התכווצויות, דיכאון, אובדן הכרה ולעיתים מוות. חומרת התופעות משתנה בהתאם לסם ולכמות שנצרכה.

 • סבילות (Tolerance) - בעקבות שימוש חוזר, הגוף מסתגל לנוכחות הסם. אותה כמות, שגרמה בעבר לתוצאות המבוקשות, אינה משפיעה עוד. על מנת להמשיך לחוש את השפעת הסם, המשתמש חייב להגדיל שוב ושוב את המנה שהוא צורך. המנות גדלות והולכות בהדרגה לכמות אשר מסכנת את חייו של המשתמש.

מה עושים?

בעיית הסמים דורשת התערבות מסיבית, כוללנית ורב תחומית. לצורך התייעצות ראשונית בנושא ניתן לפנות לשירותי הייעוץ לסטודנט. אך יש לזכור שלשם קבלת טיפול נאות בשימוש בסמים או התמכרות לסמים, מומלץ לקבל סיוע ממרכזים המתמחים בטיפול בהתמכרויות לסמים. קיימים מרכזים שונים ברחבי הארץ. תוכל להסתייע במרכז הקרוב למקום מגוריך, או באמצעות פניה לשירותי הרווחה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

הידעת כי:

 • שימוש בסמים ממריצים כמו: אמפטמינים, קוקאין וקראק, יכול לתת תחושה זמנית של כוחות נפשיים מועצמים לביצוע משימות, חיוניות וערנות. אולם, לסמים אלה השפעות לוואי, בעיקר בשימוש מתמשך. ראשית, סמים אלה הם מהממכרים ביותר. כמו כן, לאחר שפגה השפעת הסם, מופיעות תחושות של תשישות פיזית ונפשית, דכדוך, חוסר אנרגיה וחשק עד כדי דיכאון. כמו כן קיימות תופעות לוואי לשימוש בסם כמו אי שקט נפשי וגופני, עצבנות המלוות לא פעם ברעד בלתי נשלט, הפרעות בשינה, תיאבון ויחסים מיניים.

 • שימוש בחומרים משככים ונרקוטיים כמו: אלכוהול, הרואין, מורפין וכדומה, עשויים לשכך כאב פיזי, אך גם כאב נפשי. שימוש ממושך ללא בקרה ופיקוח רפואי, עלול לגרום להתמכרות. כמו כן עלולות להיגרם תופעות לוואי חמורות כמו האטה פסיכומוטורית, ירידה בערנות ופגיעה בשיפוט המציאות וביכולת ההתמודדות בחיי היומיום. חומרים אלה לעיתים נלקחים בהזרקה. לנוכח זאת גדל הסיכון ללקות במחלות קשות דוגמת איידס, צהבת וזיהומים אחרים.

 • שימוש במריחואנה וחומרים דוגמת חשיש, המעצים חוויות רגשיות והתנסויות, נמצאים לא פעם בשימוש בסיטואציות חברתיות דוגמת מסיבות. שימוש ממושך בחומרים אלו עלול לגרום הפרעות בתפיסה שיפוט וזיכרון, התקפי חרדה. אחת הסכנות העיקריות בשימוש בסם זה הוא התלות הנפשית בסם. סם זה נותן תחושה של נינוחות נפשית (well being) המסווה מהאדם עצמו קשיים אישיים, מתחים וקשיי התמודדות יומיומיים, אם בעבודה ואם ביחסים בינאישיים.
  חשוב לציין שלמרות התפיסה הרווחת אשר טוענת שסמים קלים אינם מסוכנים, קיים לדוגמא, מידע חשוב בידי הרשות למלחמה בסמים שמוכיח ש"במריחואנה של היום יש 20% של החומר הפסיכו-אקטיבי הפעיל, לעומת 2% בשנות השישים. ידועים מקרים בהם סוחרי סמים מערבבים חומרים מסוכנים בסמים אותם מוכרים על מנת להגדיל את רווחיהם ואת תלות המשתמש בסם. מאחר ואין בקרה ופיקוח על הסמים הנמכרים, עלינו להיות ערניים, גם אם מדובר כאמור ב"סמים קלים".

 • שימוש בחומרים הזייתיים כמו LSD, מאסקלין, פטריות הזיה למיניהן, מלווה בדרך כלל בהזיות ושינויים בתפיסה, העצמה של תפיסת העולם החיצוני והפנימי ושינויים קיצוניים ולא צפויים במצב הרוח, למשך כ- 12 שעות לאחר נטילת הסם. קשה לצפות את השפעתם של סמים אלה על הפרט. לא פעם חווה המשתמש חוויות אימה המכונות bad trip. מאחר וחוויה זו מעוררת חרדה ואימה, שימוש בסם זה ביחידות עלול להיות מסוכן ביותר. השפעה נוספת של סם זה הם ה flashbacks . חוויות קשות, תחושות אימה עשויות להתעורר בפתאומיות אף תקופה ארוכה לאחר נטילת סמים אלו.

יש לזכור כי כל סוגי הסמים, הינם חומרים הגורמים לשינויים במצב התודעה. על כן יש להיזהר ולהימנע למשך מספר שעות לאחר נטילת הסם מפעילויות הדורשות שיפוט תקין, ערנות, או מהירות תגובה, דוגמת נהיגה.

אלכוהול

משקאות המכילים אלכוהול נמכרים בארץ בצורה חופשית, תוך פיקוח חוקי מינימאלי. השימוש באלכוהול נעשה בהזדמנויות שונות - בטקסים דתיים (למשל – קידוש) חתונות, מסיבות ועוד.

לאלכוהול ישנה השפה מרגיעה. הוא מקטין את הרגישות למתח, לכאב ולסבל, ובנוסף משחרר ומפחית עכבות, ולכן מאפשר ביטוי רגשי חופשי ומשוחרר יותר.

לעיתים, מחמת נסיבות חיים וקשיים בינאישיים, ישנם אנשים אשר משתמשים באלכוהול כאמצעי להפגת מתחים ולהרגעה על בסיס יומיומי מתמשך. שימוש מסוג זה עלול לפגוע במשתמש עד כדי סכנה לחייו. פגיעה זו יכולה להתבטא בהשפעה על המשתמש או על הסובבים אותו.

השפעות האלכוהול

האלכוהול נספג במחזור הדם עוד בהיותו בפה, ונספג בעיקר בקיבה ובמעי הדק. שני גורמים משפיעים על קצב ספיגתו: אלכוהול מוגז נספג במהירות רבה יותר בהשפעת לחץ הגז. מצד שני, כאשר צריכת האלכוהול נעשית תוך כדי אכילה, קצב ספיגתו מואט. השפעתו השלילית העיקרית הינה על הכבד ועל המוח, עד כדי הרס ניכר של הכבד ופגיעות קשות במוח. כמו כן צריכה מוגזמת של אלכוהול מעלה את השכיחות ללחץ דם גבוה, התקפי לב ואירועים מוחיים.

לעיתים, צריכה מוגברת של אלכוהול, מעוררת לעיתים ניסיון לדחייתו מהגוף באמצעות הקאה על מנת להגן על הגוף מפניו.

האלכוהול בהיותו מפחית עכבות, עלול לגרום לעיוותי תפיסה, פגיעה בשיפוט והבחנה בין טוב לרע, אובדן שליטה בגוף, האטת זמן התגובה וקושי בפעילויות מוטוריות עדינות. ככזה הוא עלול לגרום להתנהגויות מסוכנות, אימפולסיביות, אלימות, חסרות רסן ושליטה.

לצורך התייעצות ראשונית בנושא ניתן לפנות לשירותי הייעוץ לסטודנט. אך יש לזכור שלשם קבלת טיפול נאות בשימוש באלכוהול או התמכרות לאלכוהול, מומלץ לקבל סיוע ממרכזים המתמחים בטיפול בהתמכרויות לאלכוהול. קיימים מרכזים שונים ברחבי הארץ דוגמת ה- A.A (אלכוהוליסטים אנונימיים). לפרטים נוספים היכנסו לאתר ה-A.A

תלות ביחסים בינאישיים

הצורך ביחסים בינאישיים הינו צורך אנושי בסיסי. לעיתים היחסים נחווים כטובים ולעיתים כרעים. יחסים בינאישיים רעים, אינם נמדדים בהכרח דרך תקופות זמניות של אי הסכמה ומחלוקת בין השותפים לקשר. יחסים "רעים" מאופיינים בתסכול מתמשך ומתח רב בין בני הזוג. לעיתים קרובות, אחד מבני הזוג נחווה כלא זמין, או שאינו מוכן להתחייב לקשר, אך למרות זאת נעשה ניסיון מתמשך להמשיך את הקשר. האדם המצוי בסוג כזה של יחסים עלול לחוש שנשללות ממנו מספר חירויות: החירות להיות מי שאני בקשר, החירות לאהוב את האחר מתוך בחירה ולא מתוך תלות, והחירות לעזוב מערכת יחסים הרסנית. הקושי להפסיק את הקשר למרות המודעות בצורך המתבקש להפסיקו הוא המגדיר את היחסים כיחסים בעלי אופי ממכר או תלותי. הִמצאות בקשר שכזה לאורך זמן הינה קשה ומתסכלת, ועלולה לחשוף את הפרט לאלימות מילולית או פיזית. כמו כן, המתח המצטבר עלול להשפיע על מצבו הבריאותי והנפשי של מי שמצוי במערכת יחסים שכזו.

האם אתה "מכור" למערכת היחסים?

 1. כאשר הינך מהרהר על סיומו האפשרי של הקשר אתה נתקף בחרדה המגבירה את היצמדותך לבן או בת זוגך.
 2. למרות שהנך מודע לכך שמערכת היחסים בה אתה מצוי הרסנית לגביך, אתה מתקשה לעשות צעדים משמעותיים על מנת לסיימה.
 3. הינך נותן לעצמך סיבות להישארותך בקשר, המצויות בפער ניכר מהעוצמות ההרסניות של הקשר.
 4. כאשר אתה מנסה לעשות צעדים לסיום הקשר, אתה חש סימפטומים של כאב, נסיגה ואי נוחות פיזית; סימפטומים אשר זוכים להקלה כאשר הקשר מתחדש.

גורמים אפשריים להמצאות והשארות ביחסים ממכרים:

קיימים מספר גורמים התורמים להשארות ביחסים ממכרים. נתייחס לעיקריים שבהם.

 • גורמים מעשיים - כאשר האחד חש תלוי באחר מסיבות פרקטיות. לדוגמא: תלות כלכלית, החשש מהשפעה על גורל הילדים, חשש מפני קושי במציאת מקום מגורים חלופי, השפעה של צעד שכזה על היכולת להמשיך בלימודים אקדמיים.
 • אמונות חברתיות - קיימות מספר "אמיתות" חברתיות המקשות על פרידה מיחסים שכאלה, דוגמת: "אהבה היא לנצח", "יש לשמור על הנישואין בכל מחיר".
 • גורמים הקשורים בתפיסה עצמית - כגון: "אני לא אמצא אף אחד אחר", "אף אחד לא ירצה אותי", "אם רק אתאמץ מספיק אצליח לשקם את הקשר", אסור לי להיכשל".
 • גורמים לא מודעים - השפעות רגשיות הנובעות מתקופת הילדות המוקדמת.לעתים ילדותנו טבעה בנו תחושות חרדה וחוסר בטחון במצבי פרידה; לעתים יש לנו קונפליקט לא מודע לגבי עצמאות – אנו רוצים בעצמאות אבל היא גם מפחידה אותנו; ולעתים הורגלנו בילדותנו לדפוס יחסים מתעלל והרסני (עוד על כך ניתן לקרוא בפרק "התעללויות לסוגיהן").

במידה והינך מוצא את עצמך ביחסים מסוג זה, הצעד הראשון הינו ההכרה בכך שהינך שבוי ולכוד ביחסים אלה. תוכל לפנות לשירותי הייעוץ על מנת לברר את הסיבות והגורמים להימצאותך בקשרים אלו ולהיעזר בכך על מנת להיפרד או לשקם יחסים אלה.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן