המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

מצוקה במשפחה

למרות שחלק גדול מהסטודנטים עדיין גר בבית ההורים, גם מי שאינו גר בבית ההורים יכול להיות מושפע מאוד מאירועים המתרחשים במשפחתו.

למרות שלרובנו ברור לחלוטין שהמשך המגורים בבית ההורים משפיע על אורח חיינו הנוכחי, מסתבר שהיציאה מהבית אינה בהכרח ערובה לעזיבתם של דפוסי יחסים קודמים. דפוסי יחסים אלה עשויים להשפיע על תפיסתנו העצמית ועל דפוסי היחסים אותם אנו יוצרים. (למידע נוסף: התמכרויות והתעללות)

תפקידם של ההורים והמערכת המשפחתית בחייו של הילד הוא ליצור עבורו סביבה בטוחה, תומכת ומקבלת, המעודדת את התפתחותו ועצמאותו של הילד. אולם לעיתים, מסיבות שונות, הסביבה המשפחתית אינה מצליחה במשימה זו. הילד חווה את הנוכחות ההורית כלא בטוחה, לא יציבה, ביקורתית, מערערת וככזו שעלולה ליצור תלות, מעורבות יתר וחוסר פניוּת לחיים שמחוץ למסגרת המשפחתית (כגון: לימודים, עבודה, קשרים חברתיים ואינטימיים).

המשך המגורים בבית הוא בחירה, אשר פעמים רבות משקפת יחסים טובים עם ההורים, בהם קרבה ועצמאות דרים בכפיפה אחת. לפעמים מצב זה הוא פתרון כלכלי נוח, או ביטוי לנורמות חברתיות מקובלות. אולם לעיתים המשך המגורים בבית ההורים עלול לשקף מכלול רחב של מערכות יחסי הורים וילדים, בהן היכולת של הילדים לחוש מרחב ועצמאות – מוגבלת. הדבר יוצר מגבלה ביכולת העתידית ליצור חיים ויחסים בינאישיים עצמאיים.


סוגי לקויות תפקוד משפחתיות

חיי משפחה אינם דבר סטטי. הם מצויים בדינאמיות מתמדת, משום שהמשפחה צריכה להסתגל למצבים משתנים. לא ייפלא אפוא, שבכל משפחה יהיו קשיים והתמודדויות מתמשכות. יחד עם זאת ישנן מספר לקויות תפקוד המאפיינות משפחות מסוימות, כגון:

 • התמכרויות או התנהגויות כפייתיות קשות (למשל – צורך כפייתי בניקיון) מצד אחד ההורים או שניהם.
 • שימוש באלימות מאסיבית כדרך להשגת שליטה על ידי ההורים, במקום שימוש יעיל במערכת תגמולים וסנקציות לצורך חינוך. הדבר גורם לילדים להיות עדים לאלימות. הדבר גורם להשפעה על כל חברי המשפחה המשתמשים באלימות ותוקפנות כדרך לפתרון בעיות, בבית ומחוצה לו.
 • שימוש בילדים כאמצעי לסיפוק צרכי ההורים, או ככלי משחק במאבקי הכוח בין ההורים. לדוגמא: אב הכופה את בנו לעסוק במשחק כדורסל, כשלבן אין כל ענין בתחביב זה. לעיתים, מטרתו של האב בהתנהגות זו הינה הרחקת הבן מאמו, ויצירת קרבה מלאכותית ביניהם.
 • משפחות בהן קיימת הזנחה, או איום מתמיד בנטישה פיזית או רגשית מצד ההורה/ים.
 • שימוש יתר נוקשה של סמכותיות ההורים. סגנון הורי כזה גורם לאובדן גמישות אצל הילד כתוצאה מן הציות העיוור וחסר הפשרות לדרישות ההורים.

ללקויות תפקוד אלה עלולה להיות השפעה משמעותית ולעיתים הרסנית על הילדים. דבר שעשוי להתבטא באופנים שונים. חשוב לציין שאחד מתפקידי המשפחה הוא לתמוך ולסייע לילדים במשפחה, ולאפשר להם להיות בוגרים ונפרדים באישיותם ועצמאיים בתפקודם. לא אחת נמצא כי במשפחות הסובלות מלקויות בתפקוד קיים קושי ביכולת של ילדי המשפחה להיפרד מהמשפחה ולתפקד כבוגרים ועצמאיים בהמשך חייהם. השפעות אלה עלולות להיות ניכרות בסיום גיל ההתבגרות, והן תלוונה את הסטודנט בשנותיו באוניברסיטה בכל הנוגע לתפקודו ובחירותיו המקצועיות והבינאישיות.

גירושין

לא אחת לקויות תפקוד במשפחה עשויות להסתיים בגירושין של ההורים. גירושין אלו עשויים להשפיע על חברי המשפחה. ההשפעות השכיחות במצבי גירושין על הילדים קשורות לגיל הילדים, צורת הגירושין והיחסים שבין ההורים תוך כדי ולאחר הגירושין. ההשפעות השכיחות הן:

 • תחושות אשמה או אחריות לשבר במשפחה וגירושי ההורים.
 • תחושת אובדן של חלק מהילדות בגלל גירושי ההורים.
 • היפוך תפקידים, כך שההורים תלויים בילד לצורך תמיכה, סיוע ודאגה.
 • המצאות בתפקיד בלתי אפשרי של תיווך או השכנת שלום בין ההורים.
 • דאגה להורים תוך הזנחה של צרכי הילד.
 • תחושות של קרע פנימי בנאמנויות הסותרות להורים.

דברים שכדאי לדעת

 • אינך אחראי ואין ביכולתך למנוע או לתקן את מה שהביא לגירושי הוריך.
 • מכלול רחב של תגובות רגשיות בעוצמות משתנות אופייניות ונורמאליות לתקופות שלפני ולאחר הגירושין , כגון: חרדה, עצב, בושה וכדומה.
 • חיוני ביותר שתוכל להמשיך בשגרת חייך הרגילה עד כמה שאפשר. ברר לעצמך במה תוכל לסייע להוריך ובמה אינך מסוגל לסייע להם.
 • אין צורך שתישאר לבד. תוכל להיעזר בבני משפחה אחרים ובחברים על מנת לברר את קשייך ולבטיך, ולעיתים אף לקבל מהם תמיכה ועצה.
 • המנע מלשקוע ברגשות הכאב והכעס, בעיקר כשהם משמשים כאמצעי להשגת תשומת לב ויחס מהסובבים אותך.
 • נסה לקבל את המידע הרלוונטי לך, מידע אשר יסייע לך בהסתגלות למצבך החדש. המנע מחיפוש מידע הנוגע ליחסים בין הוריך, ואשר שייך לעולמם הפרטי. מידע מהסוג האחרון עלול להכביד עליך ולסחוף אותך לרגשות והתנהגויות שיפגעו בתפקודך.
 • שתף את הוריך בתוכניותיך. זאת על מנת שלא יפרשו את התנהגותך בצורה שגויה בגלל המצב בו הם שרויים.

בכל סוגי לקויות התפקוד המשפחתיות, חלקנו מוצאים את היכולת להסתגל ולהתמודד עם המצב בכוחות עצמנו. אולם במידה והינך חש קושי כלשהו הקשור לנושאים אלו, תוכל לפנות לשירותי הייעוץ לסטודנט.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן