המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

אבל ואובדן


מהו אבל?

אבל הוא מכלול התגובות הרגשיות, המחשבתיות וההתנהגותיות הנלוות למצבי אובדן. המושג "אובדן" מתייחס לאיבוד של אדם, קשר או מעמד אישי, שהינו משמעותי עבור הפרט. זוהי תגובה אופיינית במצבים כגון מותו של אדם יקר, פרידה מקשר משמעותי, מחלה, נכות וכן אובדן סטאטוס או פיטורין מהעבודה.

תגובת האבל הינה תגובה נורמאלית ומשותפת לכלל האנשים. היא באה לידי ביטוי בצורות שונות אצל אנשים שונים, ואף אצל אותו אדם בתקופות שונות. חשוב שהסביבה תהיה זמינה ומוכנה לסייע ולתמוך תוך התחשבות באופנויות התגובה השונות.

התגובות לאובדן

תגובת האבל היא תהליך הדומה להתמודדות עם מחלה. היא כוללת בתוכה מספר שלבים אופייניים, הכוללים את המפגש עם האובדן, ההכרה בו וקבלתו. תהליך זה במהותו דורש זמן, ואין צורך לזרזו באמצעים מלאכותיים.

תחילתו של התהליך מאופיינת בתגובות של הלם, הכחשה, שחרור אמוציונאלי בעוצמה רבה (דוגמת בכי), תגובות כעס, אשמה וחרטה. כמו כן, מופיע צורך בשיתוף האחרים בסיפורים הקשורים לאובדן, לעיתים באופן חזרתי. לחילופין, הפרט עשוי להביע צורך בנסיגה ממגע בינאישי, תוך הפגנה של קשת של תגובות דיכאוניות. בהדרגה, תופיע השלמה וקבלה של האובדן.

תהליך זה, כאמור, משתנה בעוצמתו במשך הזמן, ונמשך כשנה. חברים קרובים ותמיכת הסביבה, עשויים לסייע לפרט, ללא צורך בהתערבות מקצועית. מאידך, אם תהליך זה חורג ממסגרת הזמן של שנה, או שנראה כי עוצמת התגובה לאובדן אינה פוחתת, ואדרבה, אולי אף מתעצמת, או שנראה שהתגובה הנורמאלית לאובדן אינה מופיעה כלל, יש מקום להתייעצות עם גורם מקצועי.

דברים שכדאי לדעת:

 • חוויה של אובדן - הכוללת לעתים גם מפגש עם המוות - אינה פשוטה לאיש - לא לאדם האבל ולא למי שמנסה לסייע לו.

 • לעיתים, המיתוס הרווח כי שנות הלימודים באוניברסיטה הינן "השנים היפות" בחיי האדם, מקשה על הסביבה לאפשר הבעות של אבל, והשתתפות בצער.

 • לעיתים סטודנטים גרים במקומות מרוחקים, המצמצמים את אפשרויות המפגש שלהם עם אנשים שעברו חוויות דומות. עובדה זו עלולה להותיר את הסטודנט המתאבל בודד בעצבותו.

 • יש לזכור שאמירות המנסות לסייע או לעודד, דוגמת "הייה חזק", "תמשיך בחיים כרגיל", אינן מתאימות לכל אדם או מסייעות. זכור שהאבל הינו תהליך נורמאלי, שיש לאפשרו ובודאי שלא למונעו.

 • זכור, שאנשים שונים מתרבויות ורקעים שונים, מגיבים באופן ייחודי לאובדן. חשוב לכבד ולקבל זאת בהבנה.

דרכי סיוע לאדם האבל

לעיתים אין אנו יודעים כיצד לסייע לאדם האבל , ואף עשויים לחוש מבוכה. מוצעות להלן מספר דרכים אשר עשויות להקל עליך במפגשך עם האבל.

 • היה פעיל – קח יוזמה בפעילויות אשר עשויות לסייע לך או לאדם האבל. לדוגמא: השתתף בהלוויה, טלפן או כתוב מכתב. סייע במידת יכולתך בחיי היומיום של האדם האבל. תוכל לעזור למשל בהכנת ארוחות, שמירה על ילדיו ובסידורים שונים.

 • היה זמין – היה זמין לאבל, כפי יכולתך, ויידע אותו על מידת מוגבלות זמינותך. זאת, על מנת שלא תיווצר הרגשה שאינך מגיב למצוקה או לצרכי חירום.

 • היה קשוב - אפשר לאדם האבל להתבטא ולהביע את עצמו, גם אם הדברים שהוא אומר אינם נראים לך.

 • רבים מאתנו אינם יודעים כיצד עליהם להתנהג בבית האבל. מומלץ להיכנס לחדרו של האבל, להתיישב בסמוך לו ולהמתין עד שהוא יפנה אליך או יפתח בדברים. נשתדל להתאים את עצמנו למהלך ולתוכן שיחתו של האבל, כשאנו נכונים לענות על שאלותיו. בכל מקרה, אופי התגובה, סוגה ועיתויה, קשור באופן מובהק באופי היחסים שבינך לבין האדם האבל. המנע מלהקטין את האובדן. קבל אותו כפי שהוא מצטייר בעיני האדם האבל.

 • נסה לעודד את האדם האבל לדאוג לצרכיו, ולהקטין מעל עצמו עומסים מיותרים, דוגמת קבלת החלטות חשובות. זאת, על מנת לאפשר לו להתאבל.

 • חשוב לזכור כי יכולותינו מוגבלות. לעיתים ניתן ואף כדאי להיעזר במקורות נוספים לסיוע דוגמת ספרים, חברים נוספים, רב הקמפוס או גורמים מקצועיים. מסורת ישראל בעניין מנהגי האבלות מכילה בתוכה ניסיון מצטבר של שנים רבות בהתמודדות עם מצבי אבל ואובדן, ובה ניתן להשתמש בזמנים כאלו.

זכרו כי:

הקירבה אל האבל והתמיכה בו עלולה לעורר גם באדם התומך סערות רגשיות, אשר חשוב יהיה למצוא להם אפיק להבעה. לעתים מומלץ כי יסתייע לשם כך בגורם תומך.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן