המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

נטייה מינית וזהות מינית

מהי נטייה מינית וזהות מינית? הנטייה המינית של אדם מגדירה מהו מינו של מושא המשיכה המינית והרגשית העיקרית של אותו אדם. לעומת זאת, זהות מינית מתייחסת לאופן שבו אדם תופס את עצמו כמשתייך למין זכר או למין נקבה. הזהות המינית מבוססת על החוויה האישית של האדם, ואינה בהכרח קשורה לזהותו המגדרית או למינם של הפרטנרים שלו. בדרך כלל, הזהות המינית מעוצבת באופן סופי בין הגילאים 3-5. נטייה מינית איננה דיכוטומית, ומחקרים מצביעים על כך כי מדובר על רצף הנע בין הומוסקסואליות לבין הטרוסקסואליות. כך גם הזהות המינית נעה בין גברית לנשית וכל אחד מאתנו מצוי במיקום מסוים על פני הרצף, כשכל מיקום הינו טבעי ביותר. מחקרים שונים מצביעים על שילוב שבין גורמים גנטיים והורמונאליים לבין גורמים סביבתיים בקביעת נטייתנו המינית. ככל הנראה, זהותנו המינית מושפעת מגורמים גנטיים והורמונאליים (המשפיעים על נטייתנו המינית והזהות המינית עוד בשלב הטרום לידתי) כמו גם השפעות פסיכולוגיות וסביבתיות המשפיעות על נטייתנו וזהותנו המינית בשלבי הילדות המוקדמים. המשקל בין כל אחד מהגורמים ביחס לפרט, אינו ניתן לידיעה ברורה, ונראה שהינו אינדיבידואלי.

התמודדות עם שאלות ביחס לנטייה המינית. שאלות הנוגעות לנטייתנו המינית עשויות להיות רבות ומגוונות, והאפשרות לתת מענה לשאלות אלו תלויה הן בתפיסה שלנו והן בתפיסה של הסביבה שלנו אודות נטייה מינית. מהרגע שבו אנו נולדים, אנו שואפים להיות מחד כמו כולם, "נורמטיביים", ומאידך לבלוט ולהיות מיוחדים בתחומים שיובילו אחרים להעריך אותנו ולאהוב אותנו על ייחודיותנו. אולם, ההבנה כי קיים בנו משהו שונה מזה הקיים אצל האחרים, שייתכן שלא יזכה להתייחסות חיובית מהסביבה, עשויה להיות קשה לרובינו ולהובילנו לצורך להסתיר או להסתתר. ככל שהסביבה בה אנו חיים תתפוס את השונות המינית כלא מקובלת, כך גדלים הסיכויים שהנטייה המינית תוסתר. תופעת ההסתתרות היא כה נרחבת במצבים אלו, כך שזכתה עם השנים לכינוי "החיים בארון". הגילוי אודות נטייתנו המינית מתרחש בשלבי חיים שונים אצל כל אחד מאתנו. ישנם כאלה המתארים כי מאז ומעולם ידעו שנמשכים לבני מינם ואילו אחרים שהתוודעו לכך בשלבים מאוחרים יותר בחייהם. ישנם אף סטודנטים בשלבי חיים שונים שחווים בלבול משמעותי ביחס לנטייתם המינית, למרות שמצויים במערכות יחסים הטרוסקסואליות ממושכות. הקשיים הנלווים לכל אחד משלבי הגילוי עשויים להיות שונים, אך המשותף ביניהם הוא לרוב המאמץ לנסות ולהתאים עצמנו לאחרים שמא נגונה ע"י הסביבה החברתית ואף ע"י האנשים הקרובים ביותר אלינו. במצב שכזה, גדלים הסיכויים לחוות תחושות בדידות, חרדה, אכזבה, דיכדוך, שנאה עצמית, חשש מפני דחייה, חשש מפני אובדן ההורים או פגיעה בהורים- וכל אלו הינם בעלי השלכות חמורות על חיינו. בנוסף, הקושי והבלבול הנלווים לסוגיית הנטייה המינית, עשויים לפגוע בתהליך הגיבוש העצמי שלנו ולהותירנו עם תחושת חלקיות, חוסר כוחות ויכולת להשפיע על המציאות, ותחושת אובדן של כל החלומות שרצינו לממש למען עצמינו.

לצד מצבים אלו, קיימים גם מצבים בהם סטודנטים שחשים בטוחים ביחס לנטייתם המינית, עדיין זקוקים לסיוע בקבלה עצמית ובגיבוש אורח חייהם. כך למשל, הם עשויים להיות טרודים בשאלות ביחס ליכולתם להיות הורים, בני זוג, אנשי קריירה מצליחים או בשאלות ביחס לדימויים העצמי כפי שהם תופסים אותו. סוגיות נוספות וייחודיות נוגעות לסטודנטים דתיים. הסטודנט הדתי שחש בלבול ביחס לנטייתו המינית עשוי למצוא עצמו בקונפליקט לא פשוט בתוכו. התייצבותו למול האיסורים הדתיים הנוגעים למימוש הנטייה המינית מעוררים קונפליקט המלווה בתהיות הנוגעות למקומה של הדת בחייו ויחסו אליה, כמו גם חרדה מפני אובדנה. זאת ועוד. מקומה של המשפחה והקהילה בחיי הסטודנט הדתי כמי שחייו נטועים בתוכה, עשויים להתערער. החשש מפני נידוי משפחתי ודחיה מהקהילה שבה אני חי וגר, החשש שלא אוכל להקים משפחה, ואם אקים אותה האם יקבלו אותה בקהילה הדתית – הופכים לגורמים מאיימים ומעוררי חרדה. דבר זה מחריף ביחס לאותם סטודנטים שחשים בטוחים ביחס לנטייתם המינית ההומוסקסואלית, ואשר עשויים לחוש שהם נצבים בפני אין מוצא. כאמור לעיל, ההשלכות של קונפליקטים אלו על הנפש עלולים להיות קשים ולהתבטא בחרדה, דיכאון, שנאה עצמית, ערעור הדימוי העצמי ועד כדי מחשבות אובדניות.

טיפול יהא המצב אשר יהא- המטפלים בשירותי הייעוץ נמצאים כאן כדי לסייע לכם בהתמודדות עם שאלות ותחושות אלו. הטיפול שאנו מציעים בשרות לא נועד לשנות אתכם – לכאן או לכאן. הפגישות הטיפוליות הינן הזדמנות להתבוננות ולבירור פנימי של כל מכלול הדברים – אישיים וסביבתיים - שמעוררים את הקושי. וזאת, בסביבה, שכך אנו מקווים, תהיה ללא שיפוטיות וציפיות מכם. מתוך בירור זה, ימצא כל אחד ויבחר את האופן שבו נכון יהיה לו לחיות את חייו.

ארגונים מסייעים – קיימים ארגונים שונים שנועדו לסייע למי שמוצא עצמו מתמודד עם סוגיות אלו:
1. האחווה הגאה – אוניברסיטת בר אילן.
2. עמותת ״כמוך״ – הומואים דתיים אורתודוקסים.
3. חברותא – הומואים דתיים.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן