המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

שאלות נפוצות


מהו ייעוץ פסיכולוגי?

ייעוץ פסיכולוגי או פסיכותרפיה, הינו קשר מקצועי שנועד לסייע לך בהתמודדות עם בעיותיך האישיות. היחסים במסגרת הייעוץ הפסיכולוגי שונים מאלו הקיימים ביחסיך הבינאישיים החברתיים, ואף שונים מהיחסים המאפיינים את הקשר שבין רופא לחולה. יותר מאשר מתן עצה ספציפית, הפסיכולוגים יסייעו לך בעזרת הקשבתם המקצועית להבהיר את מחשבותיך, לגלות את משאלותיך ותחושותיך, ולהגיע למודעות עצמית גדולה יותר. מודעות זו תאפשר לך, כך אנו מקווים, להתמודד בצורה יעילה יותר עם בעיותיך.

האם אני משוגע?

אינך צריך לסבול מהפרעות קשות על מנת לשוחח עם פסיכולוג. נהפוך הוא, פנייתך מהווה סימן של בריאות נפשית, המתבטאת בעובדה שכאשר הינך מזהה בעיה המקשה עליך, הינך מחפש דרכים על מנת לפתור אותה ולהתמודד עימה.

מהן הסיבות השכיחות שבעטיין פונים הסטודנטים לשירותי הייעוץ לסטודנט?

 • חרדה המתעוררת בתקופת הבחינות.
 • קשיים בקשב וריכוז.
 • קשיים במיומנויות והרגלי למידה.
 • המעבר לאוניברסיטה.
 • היציאה מהבית וניהול אורח חיים עצמאי.
 • קשיים ביחסים הבינאישיים.
 • ניכור ובדידות חברתית.
 • קשיים ביחסים הזוגיים.
 • קשיים ביחסים עם ההורים, האחים והמשפחה בכלל.
 • קשיי עליה וקליטה.
 • רגשות עצב ודכדוך.
 • קשיים בדימוי העצמי ובדימוי הגוף.
 • שאלות סביב זהות עצמית.
 • מחשבות והתנהגויות כפייתיות.
 • מוטרדות הקשורה בנושא אכילה או מיניות.
 • התמכרויות למיניהן.

לתשומת ליבך! רשימה זו מציגה נושאים שכיחים כסיבות פניה לשירותי הייעוץ, אולם אין היא בלעדית. אם הינך מוצא עצמך טרוד בבעיה אחרת, הינך מוזמן לפנות אלינו.

האם לא מוטב יהיה שאפתור את בעיותיי בעצמי?

צוות הפסיכולוגים, אשר עם אחד מהם תיפגש, לא יפתור את הבעיות עבורך. הוא או היא, יסייעו לך להבהיר את תמונת המצב עבורך, על מנת שתוכל לפתור את הבעיה בכוחות עצמך. המטרה של הייעוץ היא לחזק את מסוגלותך העצמית, ולא להפוך אותך לתלותי יותר.

האם הייעוץ הינו יקר?

הייעוץ הניתן בשירותי הייעוץ לסטודנט, הינו זול יחסית. על מנת לקבל את סיוענו עליך להיות סטודנט רשום באוניברסיטה. כמו כן, לא נדרש לצורך קבלת הייעוץ כל ביטוח רפואי כזה או אחר.

באיזה סוג בעיות אתם מטפלים?

אנו נשמח להקשיב ולסייע לך בכל נושא שמטריד אותך. נושאים שמטרידים ומעסיקים סטודנטים רבים, כוללים: מתח וחרדה סביב לימודים, חרדת בחינות, דיכאון, חרדה, ערך עצמי, יחסים עם שותפים לדירה או למעונות, קשיים משפחתיים, התמכרויות לסמים או אלכוהול, מין, לימודים, דיאטה ודימוי גוף, יחסים זוגיים, ביישנות, בדידות, זהות עצמית וכדומה. אם נתרשם שהינך זקוק לגורם מקצועי המתמחה בתחום בו פנית אלינו, נפנה אותך לגורם זה. כמו כן, יתכן שבמקרים מסוימים נמצא לנכון לעבוד במשותף עם גורמים מקצועיים חיצוניים.

האם השירות נותן ייעוץ בבחירת מקצוע?

השירות אינו ערוך למתן מענה בנושא זה. אולם תוכל במידת הצורך לפנות אלינו להתייעצות ראשונית בעניין, ואנו נשמח להפנותך לגורמים המתאימים שיוכלו לסייע לך בנושא זה.

האם המידע אודות בעיותיי יעבור לתיקי האישי באוניברסיטה?

בהחלט לא!!! פנייתך לשירותי הייעוץ לסטודנט נשמרת בסודיות. המידע אודותיך יטופל אך ורק במסגרת הצוות של שירותי הייעוץ, על מנת להעניק לך את הסיוע המקצועי הטוב ביותר. אף גורם מחוץ לצוות שירותי הייעוץ, לא יקבל כל מידע אודות פנייתך לשירות, ואנו עושים כל מאמץ על מנת להבטיח סודיות זו.

למרות זאת, ישנן מספר חריגות מכלל זה במצבים שהינם נדירים. ישנם מצבים שהינם מצבי חירום פסיכולוגיים בהם עולה הצורך להפנות לאישפוז, איום ממשי ומיידי על חייו של אדם, או חשד להתעללות בקטין או חסר ישע.

כאמור לעיל, להוציא מצבים נדירים אלה, לא יועבר כל מידע אודותיך לכל גורם מחוץ לצוות שירותי הייעוץ לסטודנט. במידה ונתבקש על ידך להעביר מידע לגורמים שהינם מחוץ לשירותי הייעוץ, תתבקש לחתום על טופס ויתור סודיות רפואית.

מי זכאי לסיוע של שירותי הייעוץ?

כל סטודנט הרשום באוניברסיטת בר אילן, זכאי למלוא הסיוע של שירותי הייעוץ. אינך זקוק לכל ביטוח רפואי על מנת לקבל את שירותנו.

מי הם הפסיכולוגים עימם תיפגש?

הצוות המורחב של שירותי הייעוץ כולל בתוכו פסיכולוגים בעלי הכשרה קלינית, עובדות סוציאליות קליניות ופסיכיאטר. לצוות ישנה מומחיות מקצועית במגוון רחב של תחומים שעשויים להיות רלוונטיים לפתרון בעייתך. במידה ונחוש כי מערך הייעוץ בשירות אינו מותאם לצרכיך, נמליץ לך על סוג ההתערבות המתאימה, וכן נשתדל להמליץ לך על המסגרת אליה תוכל לפנות.

מהו משך הטיפול המינימלי?

הדבר תלוי באופייה של הבעיה. עם פנייתך לשירות תיפגש למספר מפגשים עם אחד מאנשי הצוות לצורך הבנה משותפת של מהות פנייתך והטיפול המומלץ. הערכת סוג ההתערבות הטיפולית ומשכה נעשית על פי שיקולים מקצועיים, תוך התייחסות למגבלות האפשרויות הטיפוליות בשירות.לא פעם די במספר פגישות בודדות, אך לעיתים יש צורך במספר רב יותר של פגישות. ככלל, השירות מציע טיפול קצר מועד שמשכו הוא עד שנה.

במידה ונמצא כי אין בידינו את המשאבים לסייע בידך, או הינך זקוק לטיפול שאינו מוגבל בזמן, נמליץ לך על גורמים מתאימים אליהם תוכל לפנות.

ואם אני רוצה טיפול קבוצתי?

ההפניה לקבוצה כמו גם לכל התערבות טיפולית נעשית בראש ובראשונה על בסיס הערכה מקצועית. יחד עם זאת על סמך ניסיוננו מצאנו שהשימוש בטיפול קבוצתי יכול לתרום תרומה משמעותית, ועל כן קיימות בשרות מגוון של קבוצות טיפוליות.

אילו קבוצות יש בשירות?

מדי שנה אנו מקיימים מספר קבוצות העוסקות בנושא חרדת בחינות ושיפור מיומנויות הלמידה לקראת בחינות. כמו כן מקיימות בשירות מספר קבוצות דינמיות, העוסקות בנושאים משמעותיים להתפתחות האישית והבינאישית.

האם השירות מטפל בבעיות זוגיות?

עקב מגבלות משאבים בכוח אדם, האפשרות להסתייע בטיפול זוגי מוגבלת. אך תמיד ניתן לפנות להתייעצות ראשונית בנושא זה.

ואם אני זקוק למידע נוסף?

למידע נוסף תוכל לפנות ישירות למזכירת השירות בטלפון 03-5318450, או להשאיר הודעה במענה הקולי. כמו כן ניתן לפנות ישירות אל המזכירות השירות בשעות הקבלה.

מה הן שעות הקבלה?

ככלל, ניתן לפנות לשירותי הייעוץ בימים א'- ה' בין השעות 9.00-15.00 . ככלל, רצוי לעקוב אחר הודעות בדבר שעות הקבלה, אשר עשויות להשתנות מדי שנה ובעיקר בתקופת הקיץ.

איך אוכל לקבוע פגישה?

לצורך קביעת פגישה , יש להגיע אל מזכירת השירות אשר תקבע לך פגישה ראשונה, לצורך היכרות (אינטייק) עם אחד מחברי הצוות, תוך מספר ימים.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן