המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

ADHD

Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) ADHD) הוא אחת מלקויות הלמידה ועשוי להיות מאופיין באחד או יותר משלושת הגורמים הבאים:

  1. הפרעת קשב - המתבטאת בקושי להחזיק קשב וריכוז הדרושים לביצוע מטלה לאורך זמן. כמו כן היא עשויה להתבטא באובדן עניין מהיר יחסית בפעילות בה האדם עוסק.
  2. היפר אקטיביות - המתבטאת באי שקט פסיכומוטורי, פעלתנות יתר, חוסר יכולת לשבת לאורך זמן במקום אחד.
  3. אימפולסיביות - המתבטאת בקושי ביכולת הויסות של ההתנהגות והרגשות, בפזיזות וביכולת נמוכה לשמירה על הכללים.

הגורמים לתופעה זו אינם ברורים דים. החוקרים מעריכים שגורמים גנטיים מעורבים בתופעה זו. ה-ADHD משפיע לא רק על התחום הלימודי בחיים, אלא אף על מישורים פסיכולוגיים רבים דוגמת יחסים בינאישיים, ערך עצמי ובטחון עצמי (למשל, לא אחת האדם הבוגר הסובל מהפרעה זו תופס את עצמו בצורה שלילית כעצלן, טיפש וחסר אחריות). במובן זה האבחון חשוב להבנת הבעיה והיקפה ובניית תוכנית טיפולית מתאימה לבעיה זו. הפרעה זו מוצאת את ביטויה בעיקר אצל ילדים ובני נוער. קיימים מחקרים המעריכים את שכיחות הפרעה זו כמי שמקיפה כ 5% מהאוכלוסייה. אבחון הפרעה זו הינו ציר מרכזי ביכולת לטפל בה בצורה מלאה. כאמור לעיל גם באוכלוסיה הבוגרת יש מי שסובלים מהפרעה זו.

חלק קטן מהאוכלוסייה הסובל מהפרעה זו אינו מאובחן בילדות. אבחנה זו לפעמים נעשית רק בגיל ההתבגרות או בבגרותו של האדם. כאשר הפרעה זו מופיעה אצל הסטודנט, היא מאופיינת בעיקר בהישגים לימודיים נמוכים, בקושי להתמיד לאורך זמן במשימות לימודיות או בתחום העבודה וקשיים ביחסים הבינאישיים והתוך אישיים.

אם הינך חושד שהינך סובל מ ADHD מומלץ שתפנה לרופא המשפחה על מנת שיפנה אותך לגורם המתאים לצורך אבחנה וטיפול. הטיפול בבעיה זו כולל שני אלמנטים מרכזיים:

  1. אבחון - אשר יעשה על ידי הגורם המקצועי המתאים.
  2. טיפול - שיכלול טיפול תרופתי ולעיתים אף טיפול פסיכולוגי.

לצורך כך תוכל להיעזר במכון חדד באוניברסיטת בר אילן, טל': 03-5318705 או במכון "קשב" בביה"ח תל השומר, טל' : 03-5305398, או בכל גורם מקצועי אחר המיומן באבחון וטיפול בבעיה זו.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן