המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

טיפול תרופתי

בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת המוח ומערכת העצבים. הבנה זו אפשרה פיתוח תרופות המשפיעות ומסייעות בטיפול במצבים נפשיים שונים. תודות להתפתחות זו, הלכו ופחתו הסיבוכים ותופעות הלוואי, מחד גיסא, והתקדמה היכולת להשפיע באופן ממוקד וספציפי על אזורים מסוימים בגופנו ובמוחנו, מאידך גיסא. כתוצאה מכך, עומד לרשות הרופאים כיום מכלול רחב של תרופות בעלות השפעה יעילה בטיפול במצבי נפש שונים, עם מיעוט של תופעות לוואי.

נטילת תרופות כיום יכולה לסייע בהפחתת הסימפטומים, בהפחתת הכאב והסבל הנפשי, ובהגברת יכולתו של הפרט להסתייע בטיפול הפסיכולוגי. הדוגמאות לכך הן רבות וכוללות הפחתת סימפטומים של חרדה כללית וחרדות ממוקדות דוגמת חרדה חברתית. כמו כן, ישנן תרופות המסייעות בהפחתת מחשבות ומעשים כפייתיים (OCD), התנהגויות אימפולסיביות ותחושות דיכאוניות. לעיתים, אף סטודנטים הסובלים מלקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז וכדומה עשויים להסתייע בעזרת איבחון נכון בטיפול תרופתי שיקל על מצוקתם. חשוב לציין, כי הידע ההולך ומצטבר בתחום זה, מחייב על כן לפנות לרופא מומחה בתחום כדי להסתייע בתרופות אלו. הגורם המקצועי המומלץ על ידינו, הינו הרופא הפסיכיאטר.

שאלות רווחות בתחום זה

למה צריך פסיכיאטר ולא ניתן להסתפק ברופא משפחה?

הפסיכיאטר הינו הרופא המומחה לטיפול בבעיות רגשיות. לרשותו עומדים ידע רחב וניסיון ומגוון כלים אבחוניים וטיפוליים לקשיים ובעיות אלו. ביכולתו להתאים לך את התרופה הנדרשת, תוך הכרות עם השפעתה על גופך והשפעות הגומלין עם תרופות אחרות אשר אתה עשוי ליטול.

האם התרופות ממכרות?

למרבית התרופות הפסיכיאטריות, אין השפעה ממכרת, בעיקר אם הן ניתנות תחת פיקוח פסיכיאטרי.

האם צריך ליטול את התרופות לכל החיים?

במרבית המקרים בהן ניתנות תרופות על ידי הפסיכיאטר, משך זמן נטילתן מוגבל, ותלוי במצבו הרגשי של האדם הנוטל אותן. בכל מקרה, יש ליטול את התרופות או להפסיקן, אך ורק לאחר היוועצות עם הרופא.

האם התרופות ישנו את האישיות שלי?

התרופות לא נועדו לשנות את אישיותו של האדם, ואף אין בכוחן לחולל זאת. התרופות יעילות בהקלה בסימפטומים, בהפחתת הסבל הנפשי, ובמניעה של מצבים נפשיים שעלולים להקשות על יכולתו של הפרט לתפקד במציאות.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן