המרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן
צרו קשר מפת האתר מיקום בקמפוס שאלות נפוצות צוות המרכז דף הבית

פסיכותרפיה

אדם עשוי לסבול מהפרעות רגשיות וקשיים שונים. קיים מגוון רחב של גישות לטיפול בבעיות אלו. בין השיטות קיימת שיטה המכונה "פסיכותרפיה" המנסה להבין ולסייע בטיפול בקשיים הרגשיים בעזרת הדיבור, גם אם לעיתים הקשיים מתבטאים בצורה פיזיולוגית. גישה זו התפתחה במאה ה-19 על ידי פרויד. עם השנים חלו בה שינויים, ונוצרו בה זרמים שונים. ישנן גישות המתמקדות בסילוק הסימפטומים בעזרת טכניקות התנהגותיות; גישות אחרות מנסות להביא למודעות עצמית גדולה יותר של המטופל את המתחולל בתוכו, לחולל שינוי מעמיק יותר באישיותו, ודרך כך להביא לפתרון הסימפטומים.

פסיכותרפיה דינאמית

המרכזית מבין השיטות אשר התפתחו בעקבותיו של פרויד היא גישת הפסיכותרפיה הדינאמית. על פי גישה זו קיימת הנחה כי הסימפטום – כלומר החרדה, הדיכאון, או כל הפרעה אחרת - הינו ביטוי לקונפליקטים, חרדות ודחפים לא מודעים. הבאתם למודעותו של המטופל, גם אם בשלב ראשון עלולה לעורר חרדה, תביא בסופו של דבר להקלה בסימפטומים וליכולת התמודדות גמישה וטובה יותר עם המציאות היומיומית. בגישה זו יושב המטפל עם המטופל, כשהמטופל מביא את מחשבותיו, תחושותיו, חוויות חייו, חלומותיו וכדומה, כפי שהן עולות במוחו במהלך המפגש. המטפל מצידו מנסה דרך הבנתו את הדברים לפרש למטופל את חוויותיו ורגשותיו. בעזרת פרשנות זו הולכים ומתבהרים היסודות והחלקים הלא מודעים המעצבים את סבלו, את הסימפטומים ואת אורח חייו של המטופל.

בגישות טיפוליות אלו ישנה חשיבות רבה לאופי הקשר ההולך ומתפתח בין המטפל והמטופל כפי שהוא נחווה על ידי המטופל. הבנה של אופיים של יחסים אלו עשויה לשפוך אור משמעותי על כל אותם אזורים לא מודעים שלהם חלק, כאמור, בהתפתחות הסימפטומים. למשל, אם המטופל מפחד כי המטפל לא מעריך אותו, יתכן שהוא חש כך גם במחיצתם של אנשים אחרים, ולפיכך חש חרד ולחוץ בסיטואציות בין-אישיות. לאור זאת נודעת חשיבות רבה לכך שהמטופל יוכל לשתף את המטפל בצורה חופשית ככל האפשר בכל הנוגע לתחושותיו כלפיו. המטפל מצידו, דרך ניסיונו והכשרתו יוכל לאפשר למטופל להביעם בצורה חופשית (גם אם מדובר ברגשות שלא תמיד נעים לחשוף) ולהשתמש בהם כאמצעי להרחבת מודעותו העצמית של המטופל.

לאור האמור לעיל, תפקידו של המטפל אינו מתבטא במתן עצות למטופל אלא בהקשבה ופרשנות של דברי המטופל. משך הטיפול בגישות אלו הינו יחסית ממושך (כשנתיים ואף יותר). אולם כאשר ניתן להגדיר מוקד לטיפול, קיימת אפשרות לקצר הליך זה, באמצעות גישה הקרויה טיפול מוגבל בזמן. בגישה זו הטיפול נמשך בין מספר חודשים לשנה. חשוב לציין כי טיפול זה אינו מתאים לכל הפונים. בכל מקרה יש לשקול זאת באמצעות שיקול מקצועי הלוקח בחשבון את כל הנתונים בעת הפניה.

פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית וגישות נוספות

גישה רחבה אחרת שהתפתחה עם השנים הינה הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית. על פי גישה זו ההתנהגות הבלתי מסתגלת הינה תוצאה של הרגלים ולמידה שנרכשו במהלך השנים או תוצאה של תפיסות ומחשבות הכוללים בתוכם "עיוותים" לוגיים ותפיסתיים. המטפל בגישות אלו מנסה לאתר את אותם עיוותים לוגיים ותפיסתיים וכן את ההרגלים שנלמדו במהלך השנים ואשר אחראים להתפתחות הסימפטומים. בדרך אקטיבית המטפל מציע למטופל דרכי חשיבה ותפיסה אלטרנטיביות, כמו גם הקניית הרגלים חלופיים באמצעות תרגול. בגישה זו העיסוק בחוויות העבר ובעולם הלא מודע נתפס כמשני ופחות מודגש. בגישות אלו הטיפול הוא לרוב קצר מועד.

במשך השנים התפתחו גישות המתמקדות בסיוע לאנשים סביב קשריהם הזוגיים, המשפחתיים והחברתיים. הטיפול נעשה בהתאמה על ידי הטיפול הזוגי, המשפחתי והקבוצתי.

האתר נבנה ע"י היחידה לטלוויזיה ולמולטימדיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן
מותאם לצפיה בדפדפנים Internet Explorer ו-Mozilla Firefox. רזולוציה מומלצת - 1024X768
כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לסטודנטים באוניברסיטת בר אילן (c)
English Information מפת האתר לדף הבית לאתר אוניברסיטת בר אילן